Dienos interviu


Su gimnazijos direktoriumi Vaidu Pociumi kalbame apie gamtą, žvejybą ir pokyčius gimnazijoje

Jau ilgokai dirbate Krekenavoje. Kokį įspūdį paliko Krekenavos kraštas ir žmonės?

Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijoje dirbu dar tik trečius metus. Man pačiam atrodo dar labai trumpai. Krekenavos kraštas palieka malonų įspūdį. Čia nuostabi gamta – Nevėžis, miškai, stumbrai… tik kartais „tėviškės“ kvapas nosį kutena ir pavasariniai upės potvyniai už galvos griebtis priverčia. Krekenaviečiai – kaip ir daugelis mažų miestelių gyventojų – nuoširdūs, atviri, mielai bendraujantys. Gaila, kad jaunimas po mokyklos baigimo pakelia sparnus iš gimtinės ir dažniausiai nebegrįžta. Kiekvienais metais su šeima apsilankome Krekenavos Žolinės atlaiduose, kurie sutraukia tikinčiųjų būrius iš visos šalies.

Kaip manote, ar pakankamai krekenaviečiai, ypač jaunimas, rūpinasi savo aplinka, jos saugojimu ir puoselėjimu?

Jeigu taip būtų, gamtosauginės akcijos „DAROM“ kiekvienais metais nereikėtų. Manau, jog tai visos mūsų valstybės problema. Mokyklose turėtų būti skiriamas didesnis dėmesys gamtos saugojimui, tausojimui ir puoselėjimui. Reikėtų peržiūrėti mokyklose dėstomų dalykų (pasaulio pažinimas, gamta ir žmogus, biologija) bendrąsias programas ir akcentus sudėti į gamtos saugojimą, ekologiją, šiukšlių rūšiavimą ir kt.  Gal mums ir užteks gamtos išteklių ir turtų, bet ar jų paliksime ateities kartoms?

Jūsų nuomonė apie gamtosauginę veiklą mūsų gimnazijoje? Ką norėtumėte pakeisti, kokias idėjas siūlytumėte įgyvendinti?

Gamtosauginę veiklą mūsų mokykloje vertinu teigiamai: veikia neformaliojo vaikų švietimo būreliai „Jaunieji gamtos bičiuliai“, „Gamtos mylėtojai“, „Aplinkotyra ir aplinkosauga“, kasmet vyksta tradicinis renginys „Miško diena“, Žemės dienos renginiai, akcija „DAROM“, gražiai bendradarbiaujame su Krekenavos girininkija ir Panevėžio miškų urėdija, džiaugiamės girininko Jono pagalba gražinant mokyklos aplinką. Džiaugiuos internetinio dienoraščio https://musuzeme.wordpress.com/ idėja. Norėčiau pakeisti žmonių mąstymą, vertybines nuostatas, požiūrį į gamtą, jos saugojimą, puoselėjimą. Tam reikia bendrų pastangų, susitarimų, valios.

Nuo pat pirmų darbo šioje gimnazijoje dienų rūpinotės mokyklos aplinkos grožiu. Ką dar norėtumėte joje pakeisti?

Ne kartą esu sakęs, jog man ne tas pats kokioje aplinkoje gyventi ir dirbti. Stengiuos įkvėpti ir kitus bendram tikslui – gražinti, atnaujinti mokyklos aplinką. Idėjų dėl aplinkos gražinimo tikrai yra, tik ne visoms lemta išvysti dienos šviesą (dėl lėšų trūkumo). Reikia užbaigti „lauko klasės“ projektą vidiniame kieme. Dar trūksta suoliukų ir akmenų grindinio šalia pavėsinės, planuojame įrengti normalias sėdimas vietas ant betoninių blokų mokiniams laukiantiems autobuso ar tiesiog prisėsti pailsėti per pertraukas. Mokyklos teritorijoje trūksta žaidimų aikštelės mokiniams (ypač pradinukams). Neturime ir normalaus stadiono…  Tobulėti šioje srityje tikrai turime kur!

Ar mėgstate būti gamtoje? Jei taip, kuo užsiimate?

Gamtą mėgstu ir myliu nuo mažų dienų. Gimiau ir užaugau mažame miestelyje prie didžiausio Lietuvoje Barstyčių akmens. Natūralu, jog daug laiko praleisdavau gamtoje. Mėgstamiausias užsiėmimas gamtoje – žvejyba. Įspūdingiausia pagauta žuvis – lynas (2,7 kg), didžiausios žuvys – karpis (5 kg, pagautas Londono priemiesčio tvenkinyje), lydeka (4,5 kg.). Mėgstu grybauti, riešutauti, uogauti, plaukioti, leistis į turistinį žygį, sportuoti gamtoje. Labai nepatinka žmonės, kurie teršia gamtą, palieka šiukšles miškuose, pievose, pakelėse, prie vandens telkinių.

 New Picture (3) New Picture New Picture (1) New Picture (2)New Picture (4)

 Ar galite save ir savo šeimą vadinti „draugiškais aplinkai“? Kodėl?

Tikrai taip. Esu „gamtos vaikas“, nieko nėra smagiau, kaip šiltą vasaros rytą išeiti (kaime pas tėvelius) basomis į kiemą, jausti kaip rasos lašeliai suvilgo kojas, giliai į plaučius įkvėpti tyro oro gurkšnį, nusiskinti ką tik prinokusią braškę, išgerti šviežio pieno stiklinę, pasičiupti meškerę ir leistis į gamtos prieglobstį… „draugiškas aplinkai“, nes stengiuosi neišgaudyti visų žuvų, nesurinkti visų grybų, riešutų, uogų J. Gamtos gėrybes reikia vartoti saikingai. Sūnui nuo mažų dienų skiepiju meilę gamtai („Lenk medį kol jaunas“). Šeimos iškylų metu stengiamės niekada nepalikti šiukšlių gamtoje, susitvarkyti, o kartais tenka surinkti ir kitų „niekadėjų“ paliktas „dovanas“.

Ko palinkėtumėte mūsų gimnazijos mokiniams?

Elkis su gamta taip, kaip norėtum, kad gamta su tavimi elgtųsi. Linkiu mylėti, gerbti ir puoselėti gamtą, džiaugtis jos grožiu, mėgautis teikiamomis gėrybėmis (saikingai). Reikia įsisąmoninti, kad skriausdami, teršdami ir niokodami gamtą, skriaudžiame, teršiame ir niokojame patys save.

Visi įsijunkime į gamtos švarinimo akciją „DAROM“ š. m. gegužės 10 d.

Įrašas paskelbtas temoje Uncategorized. Išsisaugokite pastovią nuorodą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s