Apie spalio mėnesio vėtrą, jos padarinius ir saugų poilsį miške kalbamės su Krekenavos girininkijos girininku Jonu Leika
Kiek girininkijų yra rajone? Kokį plotą užima Krekenavos girininkija? Panevėžio miškų urėdijoje yra vienuolika girininkijų. Krekenavos girininkijos bendras plotas yra apie 12, 5 tūkst. ha, iš jų valstybiniai miškai sudaro apie 4 tūkst. ha. miškų. Girininkijai priklausantys miškai išsidėstę ne tik Panevėžio, bet ir Radviliškio bei Kėdainių rajonuose .
Rudenį mūsų miškuose praūžęs viesulas pridarė daug žalos. Kokį nuostolį jis padarė girininkijos miškams? Krekenavos girininkijos miškuose spalio 6 dienos vėtra išvertė apie 30000 kietmetrių medžių, iš jų 18 0000 valstybiniuose miškuose. Tai, ką vėtra padarė per vieną naktį mūsų girininkijoje tiek paprastai iškertama per visus metus.
Kodėl dar ir dabar miške matyti išvirtusių medžių? Pagrindinės priežastys yra trys. Dėl nepalankių gamtinių veiksnių ne iš visur sugebėjome išvežti medieną. Dalyje saugomų teritorijų kirtimus ribojo laikas (nuo kovo 1d. iki rugsėjo 1 d. jie draudžiami) bei sąlygos, tik įšalus gruntui buvo galima pradėti kirtimo darbus. Dalį vėjovartų paliksime dėl biologinės įvairovės. Negyvoje medienoje veisiasi tam tikros vabzdžių rūšys, grybai.
Ar miškas be žmogaus pagalbos sugebėtų pats panaikinti audros padarinius? Taip, tačiau tam prireiktų daug daugiau laiko. Ne visur miškas atsikurtų vertingomis ir žmogaus pageidaujamomis medžių rūšimis.
Kokie pavojai tyko miške, kuriame po audros yra likę „pakibusių“ medžių? Bet kuriuo metu „pakibęs“ medis ar šaka gali kristi ir sužeisti žmogų (net ir mirtinai). Be to šiuo metu miškuose daug medžių nestabiliomis ir išjudintomis šaknimis. Todėl miškuose lankytis pavojinga, ypač esant vėjui (nors ir nestipriam). Nereikėtų susigundyti ir galimybe „pasikarstyti“ pasvirusiais medžiais.
Miškininkai rūpinasi ne tik miško priežiūra ir apsauga, bet ir miško lankytojų poilsiu gamtoje. Kokie lankomi objektai, poilsio aikštelės yra jūsų girininkijoje? Girininkija miško lankytojams yra įrengusi apie 20 atokvėpio vietų ir poilsiaviečių, 2 pažintinius miško takus. Taip pat galima aplankyti girininkijos darbuotojų prižiūrimus stumbrus Pašilių stumbryne ar iš apžvalgos bokštelio stebėti elnius, danielius ir muflonus Varnakalnyje.
Ko palinkėtumėte mūsų gimnazijos mokiniams?
- Svarbiausia nebūti abejingais. Visada padėti mažesniam ir silpnesniam.
- Daugiau sportuoti (kad stadionas nebūtų tik šienaujama pieva).
- Gyventi sava galva, bet neužmiršti, kad visada yra ir protingesnių už mus.