Saulė suka metų ratą… (rugsėjo 30 d. – spalio 6 d.)


ruduo Dovilės Simaitytės nuotrauka (IIb kl.)

Rugsėjo 30 d. – Šv. Jaronimas, Tarptautinė vertėjų diena

1991 m. Tarptautinė vertėjų federacija paskelbė rugsėjo 30-ąją Tarptautine vertėjų diena. Rugsėjo 30-oji – Šv. Jeronimo varduvės. Šv. Jeronimas (347 – 420) pirmasis išvertė visą Bibliją į lotynų kalbą. Jis gyveno atsiskyrėlio gyvenimą, studijavo Bibliją, išmoko hebrajų ir graikų kalbas, laikomas vertėjų pradininku. Biblija – pati seniausia knyga. Pirmoji jos dalis (Senasis Testamentas) buvo parašytas hebrajų kalba. Antroji dalis (Naujasis Testamentas) – graikų kalba.

Spalio 1 d. – Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena

1990 m. gruodžio 14 d. Jungtinių tautų organizacijos Generalinė asamblėja paskelbė spalio 1-ąją Tarptautine pagyvenusių žmonių diena. Šią dieną skatinama atkreipti dėmesį į senėjimo problemas, pagyvenusių žmonių gyvenimo sąlygas, ugdyti jaunų žmonių pagarbą senyvo amžiaus žmonėms. Neužmirškite savo močiučių, senelių, pagyvenusių kaimynų. Nudžiuginkite juos gėlėmis iš krentančių lapų.

roza http://www.lobzik.pri.ee

s1 s2 s3 s4 s5 s7 s8 s9 s11 s12 s13 s14

Spalio 1 d. – Pasaulinė vegetarų diena

Pasaulinė vegetarų diena švenčiama nuo 1977 m. Šią dieną žmonės skatinami nevalgyti mėsos ir apskritai keisti savo maitinimosi įpročius. Įvairiose šalyse šią dieną organizuojami renginiai, specialios radijo ir TV programos, rengiami vegetariški pietūs. Šiuo metu kaip tik visas užaugintas derlius keliauja į sandėlius ir aruodus. Pasinaudokime augalų mums dovanojama sveikata!

Vegetariškų patiekalų receptais su mumis dalinasi IIIa gimnazijos klasės mokinė Syta Budavičiūtė ir jos mama Birutė.

Book-Vegetable-Header

Samosos – daržovėmis įdaryti pyragėliai

Tešlai reikės: lygiomis dalimis 2 stiklinių baltų ir viso grūdo miltų, dviejų trečdalių stiklinės vandens, 4 šaukštū sviesto, pusės šaukštelio  ciberžolės, 1 šaukštelio druskos. Įdarui: pusės kopūsto arba  vieno kalafioro, 1 – 2 morkų, riekės moliūgo arba cukinijos, pusės šaukštelio malto imbiero, šaukštelio kmynų ar kumino, pusės šaukštelio maltos ožragės, pusės šaukštelio maltos kalendros, 3 šaukštų sviesto, 1 šaukštelio druskos.

Išmaišome miltus, ciberžolę, druską, sviestą ir vandenį. Išminkome tešlą, pridengiame drėgnu skudurėliu ir pastatome į šalį. Smulkiai supjaustome daržoves. Svieste pakepiname kopūstą ir morkas. Kalafiorą apverdame, kad suminkštėtų, nukošiame. Keptuvėje į pagamintą masę (įkaitintame sviestą pakepiname prieskonius) sudedame daržoves, išmaišome ir kepame kelias minutes. Ataušiname. Iškočiojame tešlą, sudedame įdarą ir formuojame norimo dydžio virtinius. Kepame orkaitėje  200 laipsnių temperatūroje 25-30 min. arba galima virti įkaitintame aliejuje.

 Kokosiniai rutuliukai

Reikės: 400 g kokoso drožlių, indelio (400 g) kondensuoto pieno.

Sumaišome kokoso drožles su kondensuotu pienu ir paliekame pusvalandžiui brinkti. Išminkome ir formuojame rutuliukus. Išdėliojame 1 – 2 cm atstumu vieną nuo kito (nes išsipučia) ant sviestu išteptos skardos. Kepame 200 laipsnių temperatūroje 10–15 min., kol paruduoja.

Rutuliukai su džiovintais vaisiais

Reikės:įvairių džiovintų vaisių: razinų, datulių, slyvų, abrikosų, ananasų, obuolių ir pan.

Viską gerai nuplauname, nusausiname ir malame per mėsmalę, kad gautųsi vientisa masė. Po to viską gerai išmaišome ir rankomis formuojame rutuliukus. Suformuotus rutuliukus dedame į kokią nors lėkštę ir  po to į šaldytuvą , kad sustingtu.

Daržovių kotletukai

Reikės: vidutinės morkos, kopūsto puselės, nedidukės cukinijos, petražolės lapelių, žiupsnio maltų juodųjų pipirų, šaukštelio druskos, 2 šaukštų maltų linų sėmenų, manų kruopų (arba miltų), vandens.

Morkas tarkuojame vidutinio dydžio trintuve ir apkepame aliejuje. Smulkiai tarkuojame kopūstą. Vidutine trintuve smulkiname cukiniją. Linų sėmenis 5 minutėms užpilame šešiais šaukštais vandens (vienam maltų sėmenų šaukštui brinkinti reikia trijų šaukštų kambario temperatūros vandens). Gerai sumaišome visas daržoves, gardiname druska, pipirais. Į gautą masę pilame išbrinkusius sėmenis, beriame manų kruopas, minkome ir formuojame kotletus. Juos apkepame įkaitintame augaliniame aliejuje. Valgome su salotomis ir bulvėmis ar kruopomis. Pastaba: vietoje manų kruopų galima naudoti bulvių krakmolą ar bulvių košę.

Naminiai ledai

Reikės: indelio (420 gr.) 35 proc. grietinėlės, 200 g saldinto sutirštinto pieno (kondensuoto),vienas susmulkinto banano, įvairių smulkintų uogų, uogienių ar riešutų.

Visus produktus sudedame į vieną indą ir plakame elektriniu plaktuvu, kol sutirštėja visa masė. Supilstome į formas ir paliekame šaldiklyje 2- 3 val.

Pyragas su datulėmis

Reikės: 1kg baltų kvietinių miltų, 0,3 kg  datulių, 65g aguonų, 100 g kokoso drožlių, Stiklinė (100ml) rafinuoto saulėgrąžų aliejaus,0,5 stiklinė rūgpienio, kefyro arba jogurto, 1 šaukštelis valgomosios sodos, 300g cukraus, apie 0,5 litrą vandens.

Miltus, aguonas,  kokoso drožles, aliejų ir cukrų gerai išmaišome. Atskirai sumaišome („užgesiname“) rūgpienį ir sodą, supilame į tešlą ir maišant tešlą pilame vandenį. Kuomet tešla paruošta, įmaišome per pusę perpjautas  datules. Skardą ištepame aliejumi, pabarstome aguonomis. Sudedame tirštą tešlą į skardą ir kepame 200 laipsnių temperatūroje 50 min.

Kviečiame visus dienoraščio skaitytojus pasklaidyti savo užrašų knygeles, pakalbinti mamas, seneles ir pasidalinti receptais patiekalų iš rudens daržovių ir vaisių.

Primename, kad jūsų laiškų, nuotraukų, piešinių laukiame adresu mokomeskartu@gmail.com.

Spalio 1 d. – Pasaulinė muzikos diena

1975 m. UNESCO paskelbė spalio 1-ąją Tarptautine muzikos diena. Vienas iš šios šventės iniciatorių – kompozitorius Dmitrijus Šostakovičius. Šią dieną įvairiose šalyse rengiami geriausių šalies atlikėjų koncertai. Dabar muzikos yra įvairiausių stilių, kiekvienas renkasi, kas jam patinka. Yra pastebėta, kad muzika turi įtakos žmonių sveikatai ir aktyvumui. Rytą patariama klausytis linksmos, greitos muzikos, kuri prižadintų, suteiktų energijos dienai. Vakare, kad geriau užmigtume – ramesnės lėtos muzikos.

Spalio 2 d. – Angelų sargų arba Policijos diena

Atkuriant nepriklausomos Lietuvos valstybės institucijas, 1990 m. gruodžio 11 d. priimtas Lietuvos Respublikos policijos įstatymas, sukurta ir Vilniaus Arkikatedroje Bazilikoje pašventinta policijos vėliava, kurioje įrašyti prasmingi žodžiai: „Įstatymas ir teisėtumas“. Atkurta ir Policijos diena – spalio 2-oji. Lietuvos policijos tradicijos buvo kuriamos ne vieną dešimtmetį. Pradžią davė 1918-1924 m. Lietuvoje įkurta milicijos organizacija, dirbo milicininkai savanoriai. 1924 m. sausio 1 d. milicija oficialiai pervardyta į policiją.

Spalio 3 d. – Tarptautinė Veltinio diena

Nuo 2009 m. spalio 3-ąją visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, švenčiama Tarptautinė veltinio diena. Šventės metu rengiamos kūrybinės dirbtuvės – susirinkę veltinio meistrai kartu kuria ir moko veltinio technikos visus norinčius, rengiamos veltinių paveikslų parodos. Veltinis – viena iš seniausių tekstilės technologijų, kai iš vilnos nuveliama medžiaga, iš kurios ne tik gaminami gražūs aksesuarai, karoliai, žaislai, paveikslai, bet ir siuvami drabužiai – kepurės ar net paltai. Šia diena visuomenė skatinama naudoti natūralų pluoštą, vengti dirbtinių medžiagų, kurios kenkia ir aplinkai, ir sveikatai. Veltinis populiarus ir mūsų gimnazijos mokinių tarpe. Štai keletas ankstesniais metais sukurtų rankdarbių.

P1060064 P1060077 P1060409 P1060411 P1060414 P1060422 P1060423 P1090179 P1090201 P1090203 P1090204 P1090213 P1090214 P1090249

Spalio 4 d. – Pasaulinė gyvūnijos diena, Šv. Pranciškus

Šią dieną švenčiamos šv. Pranciškaus varduvės. Krikščionys laiko šv. Pranciškų gyvūnų globėju, todėl ši diena buvo paskelbta ir Pasauline gyvūnijos diena. Lietuvoje ši diena įtraukta į minėtinų dienų sąrašą. Jos metu skatinama susimąstyti apie gyvūnijos apsaugą, gyvūnų teises ir priežiūrą miestuose. Šv. Pranciškus gyveno 1182-1205 m. Italijoje, Asyžiuje.

DSCF9213 (5)  Evelinos Petronytės (Ib kl.) nuotrauka

Naujas konkursas gamtos bičiuliams!

Kviečiame pasidalinti gražiausiomis jūsų ir jūsų augintinių gyvenimo akimirkomis.

Pieškite, fotografuokite, filmuokite, rašykite eilėraščius ir miniatiūras. Neribojame jūsų kūrybiškumo nei formomis, nei darbų skaičiumi…

Jūsų laiškų, nuotraukų, piešinių laukiame adresu mokomeskartu@gmail.com.

Spalio 5 d. – Tarptautinė mokytojų diena

Ši diena paskelbta minėtina diena UNESCO iniciatyva. Ja siekiama atkreipti dėmesį į itin svarbų mokytojo darbą. Kai kas galvoja, kad mokytojo darbas – pavydėtina profesija. Ilgos atostogos, trumpa darbo diena. Tačiau iš tiesų kasdieninis mokytojo darbas be galo varginantis, turi prisiimti atsakomybę už vaiko išsilavinimą ir patį ugdymą. Žodis „pedagogika“ yra kilęs iš graikų kalbos: „pais“ – vaikas, „ago, again“ – vesti, valdyti, auklėti („paidagogos“ – vaikų vedžiotojas). Senovės Graikijoje pedagogais buvo vadinami asmenys (paprastai vergai), kurie lydėdavo šeimininko vaikus į mokyklą ir juos prižiūrėdavo. Tik vėliau pedagogais pradėta vadinti mokytojus, auklėtojus, kartais ir pedagogikos dalykus tiriančius mokslininkus.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Mokytojos Vidos Kacevičienės nuotrauka

Daug originalių idėjų ir prasmingų darbų, neišsenkančios energijos ir sveikatos, gražių profesinės šventės akimirkų, Mieli Mokytojai!

Pirmąjį spalio šeštadienį Lietuvoje švenčiama Kūno kultūros ir sporto diena

Lietuvos Respublikos Seimo sprendimu, ši diena į atmintinų datų sąrašą įtraukta 2008-aisiais. Pirmasis spalio šeštadienis pasirinktas todėl, kad 1934 metų spalio 1 d. Lietuvoje pradėjo veikti pirmoji valstybinė sporto įstaiga – Kūno kultūros rūmai. Jų tikslas – ugdyti sveiką ir išauklėtą tautą. Šią dieną visoje Lietuvoje organizuojami sporto renginiai, į kuriuos stengiamasi įtraukti visus žmones. Bent vieną dieną per metus sportuokime drauge visoje Lietuvoje!

Spalio 5-6 d. – Paukščių palydos dienos 

Pirmąjį spalio savaitgalį  Lietuvos ornitologų draugija (LOD) kviečia visus gamtai ir paukščiams neabejingus žmones prisijungti prie gausaus stebėtojų būrio iš daugiau kaip 30 Europos šalių ir išlydėti išskrendančius paukščius. Tūkstančiai žmonių tomis dienomis stebės ir mėgins suskaičiuoti daugelyje Europos vietų stebimus migrantus. Vėliau tarptautinė paukščių apsaugos organizacija BirdLife International, kurios partnerė yra Lietuvos ornitologų draugija, apibendrins ir paviešins šios Europinės akcijos rezultatus, kurie parodys ir kiekvienos šalies indėlį. Šis tarptautinis visuotinas renginys vyks jau 20-tą kartą. Plačiau apie šį renginį skaitykite http://www.birdlife.lt

Untitled

Įrašas paskelbtas temoje Uncategorized. Išsisaugokite pastovią nuorodą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s