Saulė suka metų ratą… (gruodžio 2 – 8 d.)


frosts_earth_frost_grass_leaves_autumn_634_2560x1440.jpgPažvelk, vaikeli,
Medžiai kaip nurimę!..
Pamynę puošnų rūbą
Sau po kojom.
Kokia rimtis,
Koks įstabus gražumas
Advento laiką
Miglomis nuklostė.

Gruodžio 2 d. – Tarptautinė vergovės panaikinimo diena. 1949 m. Jungtinių tautų Organizacija priėmė konvenciją dėl kovos prieš prekybą žmonėmis ir prieš prostituciją.

Gruodžio 3 d. – Tarptautinė neįgaliųjų žmonių diena. 1983 m. buvo pradėta aktyviai supažindinti plačiąją visuomenę su neįgaliųjų žmonių problemomis ir kovoti už tai, kad tokiems žmonėms būtų suteiktos vienodos teisės, kad jiems būtų sudarytos sąlygos pritapti visuomenėje. Bemaž po dešimt metų, 1992 m. pabaigoje, Jungtinių Tautų Organizacija paskelbė gruodžio 3-ąją Tarptautine neįgaliųjų žmonių diena, kurios metu būtų organizuojami renginiai, skirti atkreipti dėmesį į pagalbą neįgaliesiems. Žmonės su negalia gali išreikšti save įvairiose srityse. Žinoma ne viena akla dainininkė, stebinanti savo balsu. Šiais laikais galima sutikti ne vieną neįgalų žmogų, kuris kompiuteriu ne tik dirba, bet ir programuoja kojomis. Technologijos, kompiuteris, internetas gali gerokai pasitarnauti tokiems žmonėmis, visų pirma, sudaryti jiems sąlygas bendrauti ir nesijausti kitokiu, nei kiti.

Gruodžio 4 d. – Šv. Barbora. Šv. Barbora laikoma globėja visų, kurie mirė ne sava mirtimi, t.y., per nelaimingą atsitikimą, ypač nuo gaisro. Taip pat tikima, kad jai meldžiantis apsisaugoma nuo žaibo, gaisrų. Anot legendos, Barbora buvusi Mažosios Azijos turtuolio Dioskuro dukra. Tėvas labai saugojo dukrą ir net uždarė bokšte, kad jos nesuviliotų nuolatiniai gerbėjai. Barbora įtikėjo, apsikrikštijo ir buvo už šį poelgį tėvo pasmerkta. Romėnų valdžia ją kankino ir nukirsdino tėvo kardu. Tikima, kad po jos mirties tėvą nutrenkė žaibas. Barbora vaizduojama su karūna ant galvos, su suknele ir ilgu apsiaustu. Dažniausiai ji kairėje rankoje laiko kalaviją, o dešinėje taurę arba palmės šakelę.

Gruodžio 5 d. – Tarptautinė savanorių diena už ekonominę ir socialinę plėtrą. Tarptautinę savanorių už ekonominę ir socialinę plėtrą dieną Jungtinių Tautų Organizacija pasiūlė minėti 1985 m. Ši diena skirta supažindinti visuomenę su savanorių tarnybomis ir skatinti žmonių norą įvairiose srityse pasiūlyti savo paslaugas – ir savo šalyje, ir užsienyje.

Gruodžio 6 d. – Šv. Mikalojus, Arklių diena. Krikščionybėje arklių ir arklininkų globėjais laikomi Šv. Floras ir Šv. Lauras. Šv. Mikalojus laikomas keliauninkų globėju, tačiau būtent jo vardo diena paskelbta Arklių diena.

arkliai

Keletas įdomių faktų apie arklius:

 • Išradus pirmąsias mašinas, jų galingumas pradėtas lyginti su arklio galia. Vieno žmogaus jėga apytikriai lygi 0,3 arklio jėgos.
 • Ilgiausiai gyveno Napoleono Bonaparto žirgas Marengas – 63 metus.
 • Didžiausias pasaulyje arklys – brabansonų veislės sunkiasvoris Bruklinas Siupremas.(198 cm, 1374 kg).
 • Mažiausias pasaulyje arklys – Argentinoje išvestas miniatiūrinis arklys (40 cm, 25 kg).
 • Lietuviai yra išvedę dvi arklių rūšis: žemaitukus ir lietuvių sunkiuosius.
 • Lietuvos didieji kunigaikščiai Kęstutis ir Algirdas po mirties buvo sudeginti kartu su jų žirgais.
 • XV a. pab. indėnai, pamatę ispanų raitelius, arklius palaikė dievais.
 • Balti arkliai Japonijoje dalyvaudavo religinėse apeigose.
 • Senovės germanai tikėjo, kad baltas arklys gali išvaikyti piktąsias dvasias.
 • Lietuviai pagonys sausio 15 d. švęsdavo kumeliuko krikštynas. Tikėta, kad kumeliuko pavidalą įgyja augmeniją prikeliantis požemių dievas. Balto plauko arkliais tuo metu buvo leidžiama jodinėti tik žyniams.
 • Lietuvoje, Niūronyse (Anykščių raj.), 1978 m. įkurtas Arklio muziejus. Jo įkūrėjas – agronomas prof. Petras Vasinauskas.

Gruodžio pirmasis savaitgalis – Medžių puošimo šventė. Mūsų protėviai nuo seno mylėjo, garbino medžius. Kai kuriuos net šventais laikė, prie jų šventes rengė, aukas aukojo. Bet ilgainiui į medį vis daugiau tik vartotojo akimis imta žvelgti: pamiršus pagarbą, jo teikiamos naudos sau siekti. Medžių puošimo šventė pirmą kartą buvo surengta Londone 1990 metais. Vėliau prisijungė kitos šalys. 1994 m. šių šalių gretas papildė ir Lietuva, šviesios atminties profesorės Elenos Šapokienės pastangomis.  

Gruodžio 7 d. – Tarptautinė civilinės aviacijos diena. Jungtinių Tautų Organizacija 1996 m. gruodžio 7 d. paskelbė Tarptautine civilinės aviacijos diena. Ši diena skirta pasidžiaugti aviacijos laimėjimais.

Gruodžio 7 d. – Šv. Ambraziejus.  Šv. Ambraziejus gyveno 337–397 a. Jis laikomas bažnytinės muzikos tėvu ir liturgijos reformatoriumi – sukūrė ne vieną garsų himną, įtraukė himnų giedojimą į bažnytines pamaldas.

Gruodžio 8 d. – Švč. Mergelės Marijos nekaltojo prasidėjimo šventė.  Ji švenčiama nuo 1854 m. gruodžio 8 d., kai popiežius Pijus IX paskelbė privaloma katalikiško tikėjimo tiesa Marijos Nekaltojo Prasidėjimo dogmą. Anot jo, Mergelė Marija, kurią Dievas pasirinko savo vienatinio Dievo Sūnaus, Išganytojo motina, turėjo būti išvaduota nuo pirmųjų žmonijos tėvų padarytos nuodėmės, kuri yra paveldima ir vadinama gimtąja nuodėme. Šis teiginys įrodomas, remiantis Šventuoju Raštu. Jame rašoma, kad Dievo siųstas arkangelas Gabrielius kreipėsi į Mariją: „Sveika, malonėmis apdovanotoji! Viešpats su tavimi“. Tai Marijos palaiminimas ir išvadavimas nuo pirminės nuodėmės. Šią dieną krikščionys džiaugiasi Marijai suteikta dovana ir garbina ją kaip Dievo Sūnaus Jėzaus Kristaus motiną, kuri sujungė žmones su Dangaus Tėvu. Tokiu būdu Marija tarsi atitaisė pirmosios moters Ievos nuodėmę.

 

Įrašas paskelbtas temoje Uncategorized. Išsisaugokite pastovią nuorodą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s