Naujas mūsų dienoraščio skyrelis “CHEMIJA ŠALIA MŪSŲ“


Šiame skyrelyje bandysime pažinti kasdien šalia mūsų esnačias chemines medžiagas ir įminti jų paslaptis… Pirmajai pažinčiai siūlome atsakymus į  kelis “šventinius“ klausimus.

Kuo kvepia Kalėdų eglutė?

eglute

 

Bornilo acetatas priklauso esterių grupei. Cheminė formulė C12H20O2.

Alfa ir beta pinenai priklauso terpenų grupei. Jie yra izomerai, kurių cheminė formulė C10H16. Šios medžiagos ne tik suteikia spygliuočiams malonų aromatą, bet ir yra labai degios. Todėl prie eglutės neturėtume naudoti atviros ugnies šaltinių.

Be jų sutinkami dar keli junginiai: limonenas, filandrenas, kamfenas, mircenas.

 

 

1 2 3 4

Kas slepiasi šampano butelyje?

sampanasKiekviename šampano butelyje yra ištirpę apie 5 litrus anglies dioksido dujų.

20 procentų šių dujų pasišalina iš gėrimo burbuliųkų pavidalu. Paskaičiuota, kad iš taurės, kurioje yra 100 ml šio šventinio gėrimo pakyla pei 20 milijonų anglies dioksido burbuliukų.

Slėgis šampano butelyje gali siekti 5-6 atmosferas. Palyginimui slėgis automobilio padangose 1,5-2 atmosferos. Todėl turėtume būti atidūs atkimšdami šampano butelį. Nenukreipkime jo kamščio į šalia esančius žmones.

2a 1aŠtai keletas junginių, kurie suteikia šiam tauriam gėrimui nepakartojamą aromatą ir skonį.

 

 

 

 

 

 

Ką atneš Trys Karaliai?

Kadais lankydami kūdikėlį Jėzų trys rytų išminčiai atnešė jam dovanų: aukso, miros ir smilkalų. Kokios tai medžiagos?

1b

Auksas sudarytas iš teigiamų aukso jonų, apsuptų laisvų elektronų “jūros“. Jie apie branduolius išsidėstę sluoksniais. Kadangi energijos skirtumas tarp 5 ir 6 elektronų sluoksnių yra gana didelis, jis sąlygoja, kad iš matomos šviesos absorbuojami mėlynieji spinduliai. Mums atrodo, kad auksas švyti geltona spalva.

Auksas ir jo lydiniai naudojami monetų ir juvelyrinių dirbinių, medalių, dantų protezų, chem. aparatūros gamybai. Radiotechnikoje ir elektronikoje naudojami auksu padengti kontaktai ir laidai, izotopu 198Au gydomos vėžinės ligos.

 

2bSmilkalai – kvapiosios medžiagos, kurios smilkdamos skleidžia aromatą. Manoma, kad Rytų išminčiai atsinešė smilkalų, kurie buvo pagaminti iš Afrikoje augančio medžio dervos. Žmonės jau tūkstančius metų žino kaip išgauti aromatus iš kvapių dervų, medienos gabalėlių, žolių, šaknų, žievės, sėklų, žiedų. Smilkalai naudojami šventyklose, ritualų ir ceremonijų, meditacijų metu. Jie naudojami sureguliuoti fizinius ir emocinius sutrikimus, pajusti tiesiog pasitenkinimą nuo malonaus aromato. Smilkalai, laikomi efektyviausia aromaterapine priemone (aromaterapija – mokslas apie gydymą aromatais).

3b

Mira − tai nedidelio, spygliuoto krūmokšnio (miramedžio) aromatiniai sakai. Jau daugiau kaip 2000 metų šis augalas yra naudojamas kaip smilkalas religinėse apeigose. Mira garsi savo gebėjimu išgydyti žaizdas, nuraminti sunkų kosulį ir sustabdyti odos senėjimą, ji atjaunina visas organizmo sistemas. Mažina emocinę įtampą, padeda atsikratyti depresijos, nemigos. Skatina audinių atkūrimą. Šis aromatas tinkamas minčių ir sielos apsivalymui, organizmo atsipalaidavimui. Mira yra labai stiprus augalas. Įvairiose kultūrose jį vartota nuo seno. Miros vertė prilygo auksui, o graikai ją iki šiol laiko šventa. Maždaug pusantro tūkstančio metų ši prekė buvo pati brangiausia pasaulyje.

Įrašas paskelbtas temoje Uncategorized. Išsisaugokite pastovią nuorodą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s